pondělí 2. dubna 2012

Když Forrest Gump konvertuje k Islámu

     Muslimský Forrest Gump se jmenuje Khan, trpí jistou formou autismu a má velké problémy. Musí totiž říci prezidentovi Spojených států že není terorista. Jedině pak ho snad jeho žena Mandira, která  není muslinka, ale hinduistka, zase začne mít ráda.
Film "Jmenuji se Khan" byl natočen v koprodukci Indie a USA a popisuje příběh muslimů žijících v Americe a jejich postavení ve společnosti po 11. září. Dotýká se ale i nevraživostí mezi příslušníky různých vyznání: bratr Khana se s ním rozkmotří, jelikož si bere hinduistku, což je považováno za hanbu pro celou rodinu. Film popisuje poměry v Americe, kdy byli muslimové nabádáni, aby sledovali své spoluvěrce a v případě podezření na "nekalou činnost" je hlásili FBI. Je to ale především příběh romantické lásky a tragické ztráty, který (snad až trochu naivně) útočí spoustou emocí na divákovu první signální a jediné oko jistě nezůstane suché. Atmosféra filmu bohužel není nepodobná  bolywoodským trhákům či jihoamerickým telenovelám. Každopádně za podívání stojí, už kvůli zajímavému popisu protimuslimské atmosféry v Americe po teroristických útocích, když se nálada v zemi změnila ze dne na den, a muži si začali holit vousi a ženy přestali nosit hidžáby v obavách před útoky rozlícených občanů. Rozhodně ale nejde o nějakou oslavu islámu, naopak sám Khan odhalí skupinu islamistů nabádajících ke svaté válce, kteří těží z neznalosti ostatních a snaží se Korán vykládat po svém tak, aby vyhovoval jejich účelu.  A právě tohle "nenadržování" žádné straně, se mi na filmu líbí, pokud něco pranýřuje, tak xenofobii a ignoranci vůbec.
     Film jsem viděla už před časem, ale teď o víkendu ho opakovali na HBO. S chutí jsme se na něj s manželem znovu podívali a zase nás bavil

2 komentáře:

 1. Příjemný typ na film. Člověk pořád hledá doporučení nějakého filmu u známých a kamarádů a tenhle se mi zdá opravdu zajímavý.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, to znám, taky jsem ráda, když mi někdo doporučí nějaký dobrý film.
   Díky za komentář:)

   Vymazat

Oblíbené příspěvky